Kategoriler
Genel

Bursa Tel Çit Müşteri Yorumları

Bu yazı serimizde kendimize ait bahçemizin çevrenini çevirmek için yürüttüğümüz mücadeleden söz edeceğim.
Bursa tel çit uygulamasında ilgi edilmesi lüzumlanan hususlar nelerdir?
Tel Çit Bursa (tel örgü) fiyatı ve sarfedilen değişik malzemelerin ücretleri ile ilgili bir miktar malumat verelim.

Genel manada arazi satın alındığında iç güdüsel olarak akla ilk gelen şey çevrenini çevirmek oluyor.
Yabancı girmesin, yabani hayvanlar girmesin, yerim belirlenmiş olsun gibi bahanelerin altında galiba yanlızca kalifiye mülk – sahip olma dürtüsü yatıyor.
Dünya malı işte bir miktar da biz oyalanırız.
Sonra yanlarımızda götürecek halimiz yok ya.
Bizde her yeni mülk sahibi gibi bu konuyu sebep halledebiliriz diye düşünmeye başladık.
Aldığımız arazinin defa engebeli olması bizim açımızdan belirleyici oldu.
Arazi yapısı sebebinden beton mikserinin fazlası alana ulaşamayacak olması, zorunlu olarak bayan gazetesi karılan çimento yapılmasını mecburî kıldı.
Direklerin dikileceği yerlerin dik yamaçlarda yer alması da üstesinden gelinmesi lüzumlenen devasa tek sorundu bizim açımızdan.
Tel çit programı işini alabilmek için araziye gelen herkes kapıdan tepeye doğru göz atıp, arka kısmına bakmadan kaçmaya başladı.
Maliyet hesabı çıkarıp maliyet dahi vermediler.

Sonuçta bizde bahçeyi görüyoruz. Tel çit uygulamasının zor olacağının bizlerde farkındayız. Düz arazideki maliyetle aynısı olmayacağını biliyoruz.
Ama bahçeye gelen 3-4 firmadan maliyet dahi almayı başaramadık. Bu vaziyet bu tür olunca, “ustalar” geldiklerinde korkmasınlar diye doğrudan dikilecek yerleri başka bir deyişle sınırlarımızı iş makinesiyle düzelttirmeye hüküm verdik. Tabi bunun için ilk olarak sınırlarımızın belirlenmesi gerekiyordu.
Yer tayin prosedürü için harita mühendisiyle anlaşıldı. Zaten bu çalışmada mühendislik tek iş yok. Eldeki GPS gibi tek makinaya parselin koordinatları giriliyor.
Tüm o koordinatlar parselin köşesini delegasyon ediyor. Ve o köşeye gelindiğinde alet ses çıkarıyor. Olayın özeti bu yolla.

Harita mühendisinin gösterdiği yerlere demir çubuklar çaktırdık. Yaklaşık 16-17 demir çubukla bütün köşelerimiz belirlenmiş olmuş oldu. Bu köşeleri hırdavatçıdan aldığımız kırmızı beyaz şeritle birbirine bağladık. Böylece arazinin satın alınmasından bu yana ilk defa tam anlamıyla sınırlarımızı görmüş olduk. Sınırlar öyle yerlerden geçiyordu ki bırakın beton karıp çukur kazmayı; yürüyerek o bölgeye ulaşmak dahi devasa tek eziyetti. Arazinin etrafının doğru tek şeklinde belirlenmesinin sonrasında iş makinasının düzeltmesi lüzumlenen yerler meydana çıkmış oldu. Operatörünün deneyimli olması vasıtası ile “burdan bu iş makinası çıkmaz”, “burda iş makinası çalışamaz” olarak bilinen her kısımda ihtiyaç duyulan bütün çalışmalar yapıldı.
Ve bütün hudutları kapsayacak şeklinde 1 – 1,5 metre genişliğinde tek yol hazırlanmış oldu.

Artık sıra tel çiti gerçekleştirecek yiğidi bulmaya gelmişti. Çünkü bütün “ustalar” düm düz arazide tel çit programı inşa etmek istiyordu. Birkaç denemenin sonrasında Sağlam Tel Çit diye tek firmayla anlaştık. Arazinin engebeli olması nedeniyle maliyetlerini ona göre çıkardılar. Ayrıca çalışmaları esnasında düzeltilmesi lüzumlenen yerler için yeniden iş makinası çağırdılar. Tüm bunların parası da tarafımızca ödendi. Tabi ki hanedeki adisyon yeniden çarşıya uymadı. Arazinin devasa olması nedeniyle yaptığımız en devasa harcama kalemi bu oldu bizler için.

Şimdi gel gelelim tel çit fiyatı adına ve malzemelerin özelliklerine. Piyasada tel çit işiyle uğraşan çoğu firma bulunduğu gibi tel çit programları için de çoğu tür sahip olunan.
Bunlardan en süregelen olan 3 çeşitten söz etmek istiyorum. İlk çeşidimiz beton doğrudan ve 2,5mm tel. 2,5 metrelik tek beton direğin ağırlığı tahminen olarak 65 kilo seviyesinde.
Çok hantal tek yapıya sahip. Fakat şayet içindeki demir iyi kullanılmışsa ömürlük tek çalışma için makul. Genelde düz arazilerde seçenek yapılan beton direklerin üst bölümleri düz bulunabilidği gibi jiletli tel programı için eğik olan desenleri de sahip olunan. Uygulamada ise tahminen olarak 50-60 cm kadarı toprağa gömülüyor ve beton dökülüyor.
Hiçbir şeklinde bu direklere zarar vermek olası değil. Ama unutmamak gerekli ki kötü amaçlı şahıslar siz orda yaşamadığınız müddetçe ne yaparsanız yapın bahçeye girip arzuladığı tümşeyleri yapabilirler. Bu yüzden ortalama ömürlük tek çözüm işinizi görecektir. Fazla teferruata kaçmaya lüzum yok. Eğer 2,5 metrelik meton doğrudan, 2,5 mm kalınlığında tel örgü ve beton direğin üst bölümünde 3 sıra dikenli tel düşünüyorsanız metrekare maliyeti olarak 32-33 lirayı alabilirsiniz. Tabi bu maliyet ilave olarak bütün programlar eklendikçe değişecektir.
Bahçemiz için ilk evrede bizlerde beton direkten yana incelemeler yaptık. Fakat tel çit uygulamasında direğin kimi noktalara götürülmesinin imkansıza yakın olması ve bu vaziyetin sıkıntı yaratması ile güzel tek seçeneği olması nedeniyle beton doğrudan çalışmasından vazgeçtik. İkinci çeşidimiz ise çok zeki tek ustamızın teklifi.
Kendisi geldi araziye. Zor bela ortasına kadar yürüdü. Ve “buraya profil çit çakıcaz abi” diye konuştu. Buda yeni çıkmış youtube da videoları da var.
L şeklinde ince profili tek makine 2 bireyin sayesinde çakabiliyor. Yaklaşık 30-40 cm derine giriyor. Fakat bu profil o kadar ince ki kendimize hiç emniyet vermedi.
Profil için çukur açılmıyor, beton dökülmüyor ve yüksekliği 1,60 metre… E tabi bu tür olunca da maliyeti başka iki tel çit program türüne göre yarıya geliyor.

Fakat burdaki en devasa mesele bu profiller galvaniz vs değil başka bir deyişle mutlaka paslanacak ve çürümeye başlayacak. E öyle oluncada her sene yada iki senede tek kesinlikle bütün profillerin boyanması gerekecek. Sonuç olarak bu formül tek yaşam kurmayı planladığımız bahçemiz için kendimize makul gelmedi. Hiç düşünmedik. Üçüncü çeşidimiz ise nihai senesinin gözdesi.

Bursa Tel Çit Firmaları
Bursa Tel Çit Firmaları

Bu özelliklerinin yanısıra ömürlük olması ve yeniden beton doğrudan gibi betona gömülmesi galvaniz boru programını bizim açımızdan cazip duruma getirdi.
Tabi ki sağlamlık yeniden sizin seçiminize kalmış halde 48 mm boru, 60 mm boru, 80 mm borunun sağlamlığı ve uzun seneler beklenilen dayanıklığı aynısı olmayacaktır.

Gördüğünüz gibi maliyet beton direkle aynısı seviyede. Tabi arazinin eğimi sebebinden iş makinasıyla çalışırken kimi yerlerde kot farkı oldu bizlerde bu yerler için 3 metre uzunluğundaki galvaniz borulardan ve 2 metre yükseklikteki tel örgüden kullandık.

Bursa PVC Kaplı Tel Örme
Bursa PVC KaplıTel Örgü

Bunların dışında yeterli olduğunu düşündüğü kadarı ile yabani hayvanların çitin altından bahçeye dalmasını engellemek emeliyle her tel örgü kazıkla yere sabitlendi. Ve 3 ayrı noktadan tel örgü direklere sabitlendi. İşlem bittiğinde dayanıklılık yönünden beton direkle arasında herhangi bir fark gözümüze çarpmadı. Çünkü bu uygulamada da insan gücüyle zarar vermek olanaksız.

Ve sıra geldi kapılara. Bahçenin devasa olması ve arka bölümünün ormana bakması nedeniyle, yarın tek gün oluşabilecek tek yangında müdahaleyi süratli yapabilmek için arka tarafa tek servis kapısı açtırmaya hüküm verdik.

Ön tarafa ise yanlara doğru açılır 4 metre boyunda 2 metre yüksekliğinde giriş kapısı yaptırdık. Çok değişik modeller ve programlar sahip olunan. Biz uzun yaşamlı olma ihtimalini düşündüğümüz bu kapıyı seçenek ettik. Sizlerde parasal vaziyete ve bahçenin vaziyetine göre değişik tipleri seçenek edebilirsiniz.

Biz uygulamadan epey hoşnut kaldık. Umarım uzun yaşamlı tek çalışma meydana gelmiştir. Sizler de bu yazıya yorum yaparak kendisi uygulamalarınızdan ya da tecrübelerinizden bahsedebilirsiniz. Hatta yazıda değinmeyi unuttuğum cevap verebileceğim kimi sorularınız dahi olabilir.