Kategoriler
Genel

Kombi Su Eksiltiyor

Kombi Neden Su Eksiltir

Kombi Basıncı Sürekli Düşüyor
Kombi basıncının iki üç ay gibi belli aralıklarla düşmesi olağan bir durumdur. Su takviyesi yapılarak sorun kısa sürede çözülebilir. Ancak su basılmasına rağmen basınç düşmeye devam ediyorsa bunun pek çok sebebi olabilir. Kombilerin su basıncının düşmesi için bir çok nedeni olsa da en sık yaşanan durumlardan biri kalorifer tesisatının yerden geçen kalorifer tesisatının patlamasıdır. Kombi sürekli su eksiltiyorsa, kalorifer borularında ciddi bir çatlak olabileceği anlamına gelmektedir. Çatlağın bulunup onarılması gerekmektedir.

Kombinin su eksiltme nedenlerini kısaca şu şekilde sıralayabiliriz;
Kombideki suyun azalması ya da kombide çok fazla su olması
Denge kabındaki havanın bitmesi
Tesisatın su kaçırması
Kombiye su veren vananın arızalanması
Kombinin yıllık bakımlarının aksatılması
Radyatör bağlantılarındaki kaçaklar
Genleşme tankındaki havanın bitmesi
Kombinin ömrünün bitmesi

Kombi su eksiltmesi bazı durumlarda normal olabilmektedir. Kombi içindeki suyun buharlaşarak kaybolması sonucunda doğal olarak kombide su eksilmesi meydana gelir. Tabi bu durum ayda yarım bar gibi bir eksilme söz konusuysa geçerlidir.

Kombide ki suyun eksilmesini ancak kombi üstünde bulunan göstergelerden anlayabilmekteyiz. Zaman zaman istisna durumlarında kombinin bar göstergesi bozulabilmektedir. Kombinin bar göstergesi bozulduğunda, kombinin içindeki suyun miktarını doğru ölçememektedir. Bazen olduğundan fazla ve olduğundan az göstererek bizleri yanıltabilir.

Kombi bar göstergesinin bozuk olup olmadığını anlamamız için kombiye su ilave etmeliyiz. Kombiye su ilave ettiğimizde, kombi bar göstergesinde değişiklik olmuyorsa kombinin bar göstergesi bozuk olabilir demektir.

Kombi su eksiltmesinin kombi bar göstergesine bakarak anladığımızı yazmıştık. Kombi içinde denge tankı bulunur. Denge tankının içinde hava bulunur. Bu denge tankı sayesinde kombideki basınç dengelenir. Denge tankı delinirse, kombi bar göstergesini etkiler. Kombi sürekli su eksiltiyor gibi görünür. Bu durumda teknik servisin denge tankını değiştirmesi gerekir.

Kombi Sürekli Su Eksiltiyor
Kombi sürekli su eksiltiyor ise kalorifer borularında su kaçağı olabileceği anlamına gelmektedir. Kombiye su takviye ettiğinizde belli bir süre sonra kombi bar göstergesine bakarak suyun azaldığını fark edersiniz. Ancak kalorifer boruları göz önünde olmadığından ve kombideki suyun basıncı düşük olduğu için evin veya iş yerinin herhangi bir bölümünde su kaçağı olduğunu fark edemeyebilirsiniz.

Kombideki suyun hızlı azalması ile kalorifer borusundaki su kaçağının büyüklüğü doğru orantılıdır. Yani kombi su eksiltmesi ne kadar sık ve hızlıysa kalorifer borularındaki su kaçağı da o kadar büyüktür.

Kombinin suyunun sürekli eksilmesi kalorifer tesisatında bir kaçak olabileceği anlamına geldiğini belirtmiştir. Kalorifer borularında meydana gelen su kaçakları genellikle ufak olur. Kombi basıncı belli bir noktaya düştükten sonra kalorifer borusundaki kaçaktan, suyun eksilmesi de durur. Diğer tesisat kaçakları gibi, alt kat komşunuz “tavandan su akıyor” şikâyeti ile sizlere gelmez.

Kombi Su Eksiltiyorsa Ne Yapılır?
Öncelikle kombinin su eksiltmesinin ne sıklıkla olduğunu gözlemlemeniz gerekir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi kombi su eksiltmesi arada bir oluyorsa olağan bir durumdur.

Tabi ki, kalorifer borularında meydana gelen çatlaklar her zaman ufak boyutta olmamaktadır. Bazen kalorifer borularında ciddi çatlaklar meydana gelir.

Çatlağın olduğu yer onarım çalışması yapılacak kadar açılır. Örneğin bir fayansın altından geçiyorsa, tek bir fayans sökülecek şekilde açılır. Yaptıkları işte uzman olan ekiplerimiz, çatlak boruyu tamir eder. Ardından sökülen fayans tekrar yerine takılır. Böylece uzun süren tadilatlar söz konusu olmaz.

Kombi Basıncı Nasıl Artırılır?
Kombideki basınç göstergesi sayesinde güncel su basıncı değerleri takip edilebilir. Basınç değerinin normal seviyesi 1,5 bardır. Eğer basınç bu değerin altına düşerse vana açılarak su takviyesi yapılmalıdır. Kombideki su azaldığında ve ekranda hata kodu göründüğünde basınç artırılarak sorun çözülebilir.

Sonuç olarak kombideki su basıncının düşmesinin ve kombinin su eksiltmesinin pek çok sebebi vardır. Basınç göstergesini devamlı kontrol ederek basıncın hangi sıklıklarda düştüğünü gözlemlemelisiniz. Eğer 2–3 ay gibi aralıklarda bir azalma söz konusuysa endişelenmenize gerek yoktur. Ancak her gün, hatta gün içinde su takviyesi yapmanıza rağmen birkaç saat aralıklarla su azalıyorsa mutlaka bir tesisatçı çağırmanız gerekir.

Bir cevap yazın